Włodawa

Zegar Męki Pańskiej w parafii w Hannie

Kościół Śr. 17.02.2021 15:01:00
17
lut 2021

Jedyny w Polsce ZEGAR MĘKI PAŃSKIEJ znajduje się w parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Hannie w dekanacie włodawskim. O ile nabożeństwo, polegające na rozważaniu tajemnic z ostatnich 24 godzin życia Chrystusa jest w Polsce znane, o tyle taka forma Drogi Krzyżowej jest zupełnym ewenementem.

- Czym dokładnie jest ZEGAR MĘKI PAŃSKIEJ?
- Na czym polega nabożeństwo?
- Skąd pomysł, aby wybudować w Hannie dróżki kalwaryjskie?
- Jak Pan Bóg trzykrotnie przemawiał do miejscowego Proboszcza ks. Marka Uzdowskiego, aby zainspirować go do realizacji tego projektu?
Tego wszystkiego dowiemy się z reportażu na kanale FARO.TV.



Nagrania audio można posłuchać także w Archiwum Dźwięków Radia Podlasie


Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Hannie została erygowana w 1924 r. Z 1726 r. pochodzi pierwsza wzmianka pisana o świątyni w Hannie. W 1739 powstał obraz Matki Boskiej Hańskiej będący kopią Poczajowskiej Ikony Matki Bożej. W latach 1739-1742 z fundacji Hieronima Floriana Radziwiłła zbudowano cerkiew unicką pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła, którą uposażono w 1750. W 1764 na cmentarzu wybudowano kaplicę świętej Anny. W 1791 ukończono polichromię w świątyni i zbudowano kapliczkę bazyliańską jako pamiątkę misji świętych. W 1844 została zbudowana plebania. W okresie likwidacji unickiej diecezji chełmskiej i resztek obrządku unickiego przez władze carskie cerkiew greckokatolicka (unicka) została zamieniona na prawosławną. W 1880 zbudowano kapliczkę naprzeciw cmentarza. W 1924 parafię przejął kościół rzymskokatolicki (łaciński). W 1925 do parafii przyłączono wieś Nowy Holeszów. Do parafii należy również stary cmentarz z drewnianą kaplicą św. Anny z 1880. Przy drodze do Dańc, na miejscu wcześniejszego cmentarza, leży kamień ze starosłowiańskim napisem wykonanym cyrylicą.

Zegar Męki Pańskiej to krzewiona przez Zgromadzenie Pasjonistów praktyka polegająca na przeżywaniu całego dnia w rytmie Męki Jezusa Chrystusa. Każdej godzinie przypisane jest konkretne wydarzenie, opisane w Piśmie Świętym i najstarszej Tradycji Kościoła.

Rozważanie rozpoczyna się o godzinie 19.00 wieczorem, kiedy Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy umył nogi Apostołom, a kończy się o godzinie 18.00 dnia następnego złożeniem do grobu ciała Jezusa. W ten sposób cały nasz dzień może być uświęcony pamięcią o bolesnej męce naszego Zbawiciela.
Pomocne w rozważaniu mogą być cytaty z Pisma Świętego, teksty świętych, a także bardzo liczne obrazy słynnych artystów, przedstawiające poszczególne sceny pasyjne.

ks. PB/EŁ
Nasz reporter jest do państwa dyspozycji:
ks. Paweł Broński
+48.503545053

0 komentarze

Podpisz komentarz. Wymagane od 5 do 100 znaków.
Wprowadź treść komentarza. Wymagane conajmniej 10 znaków.